יום רביעי, 28.02.2024 שעה 05:33

פורסם מתווה הפיצויים לספורט הישראלי במלחמה

מי זכאיות, הקשר למרחק מרצועת עזה ועוד: משרד הספורט מסייע לקבוצות שאיבדו הכנסות עצמיות בצל המלחמה. האחוזים, הקשר לוועדת התמיכות וכל הפרטים

|
שחקני בית
שחקני בית"ר ירושלים והפועל ירושלים (אורן בן חקון)

אחרי הכנס שקיים שר התרבות והספורט מיקי זוהר בירושלים, הממשלה פרסמה את מתווה הפיצויים לספורט הישראלי עם נוהל חדש ומיוחד לשעת חירום במסגרתו הקבוצות יוכלו לקבל החזרים על איבוד הכנסות ממכירת כרטיסים ומנויים בגלל המלחמה. על פי חישובי משרד הספורט, הספורט הישראלי צריך פיצוי בסך 28 מיליון ש”ח לחודש. 

משרד התרבות והספורט מעוניין לעזור לקבוצות הגדולות ולכלל גופי הספורט במדינה להתמודד עם אובדן ההכנסות העצמיות שלהם ועם צמצום הפעילות בגלל המלחמה, בין היתר בניסיון לשמור על ההון האנושי בספורט הישראלי כדי שניתן יהיה להשאיר את העובדים והמאמנים במערכת לקראת האפשרות של חזרה לפעילות מלאה בתום המלחמה.

על פי הנוהל, מנגנון הפיצוי יעזור לכל מוסד ספורט או קבוצה ששיעור ההכנסות העצמיות שלהם עמדו על יותר מ-25% ממחזור הפעילות - כאשר התנאי לקבלת הפיצוי הוא פגיעה של יותר מ-25% בהכנסות העצמיות הממוצעות בשנת 2022. כמו כן, כדי לקבל את הפיצוי, שחקני הקבוצות יצטרכו “להיכנס מתחת לאלונקה” משום שאחד מהתנאים לכך שהקבוצה תקבל את הפיצוי הוא שהשכר החודשי של העובדים שהמשכורת שלהם גבוהה למעלה מפי שניים מהממוצע במשק יופחת לפחות ב-10% בתקופת החירום. אם זה לא יקרה, הגופים הללו לא יקבלו פיצוי כספי.

מיקי זוהר (אורן בן חקון)מיקי זוהר (אורן בן חקון)

במקרה של איבוד הכנסות עצמיות - כלומר איבוד הכנסות ממכירת כרטיסים או מינויים - המדינה תדאג לפצות על כך את גופי הספורט שנפגעו מבין אלה שעמדו בתנאים. מעבר לכך, כל קבוצה שנמצאת במרחק של 0 עד 40 קילומטרים מרצועת עזה או נמצאת בטווח של 0 עד 5 קילומטרים מגבול הצפון, בסעיף ההכנסות העצמיות שלה תחושב גם פגיעה בהכנסות מתמיכה ציבורית, נותני חסות, זכויות שידור, שווה כסף או הלוואות.

כלומר, כל קבוצת כדורגל שלא נמצאת בקו העימות אבל סגרו לה את האצטדיון תקבל פיצוי מהמדינה, כמו מכבי חיפה או בית”ר ירושלים שההכנסות שלהן ממכירת כרטיסים נפגעה בגלל המלחמה. בנוסף, קבוצה כמו עירוני קרית שמונה שקרובה לגבול לבנון מ.ס אשדוד שנמצאת בתוך הטווח מעזה, גם תוכל לקבל פיצוי על פגיעה בהכנסות ממכירת כרטיסים וגם תוכל לקבל פיצוי במקרה של פגיעה בהכנסות מנותני חסות או ירידה בהכנסות מהעירייה.

סמי עופר (איציק בלניצקי)סמי עופר (איציק בלניצקי)

כדי לקבל את הפיצוי, כל קבוצה תידרש להציג למדינה את המאזנים על היקף ההוצאות השנתיות שלה, בהשוואה לסכומים שהיא קיבלה בהכנסות קבועות (כלומר מתקציבי התמיכה שקיבלה מהמדינה) והסכומים שקיבלה בהכנסות עצמיות שהיא מייצרת (כלומר מתקציבי החסויות וכרטיסים). הקבוצה תציג למדינה אישור של המאזנים הכספיים שלה שייחתם על ידי הבקרה התקציבית, או שתציג חוות דעת חתומה על ידי רואה חשבון במקרה שאין לליגה שלה בקרה.

אומנם החישוב יהיה לפני מאזן שנתי, אבל הפיצוי יחולק ל-12 חודשים על מנת שמשרד התרבות והספורט המשרד ישלם לקבוצות ולגופי הספורט את גובה הפיצוי הרלוונטי לכל חודש של לחימה. בכל ליגה שיש לה בקרה תקציבית, הפיצוי יינתן על פי חלוקה ל-10 חודשים.

אצטדיון טדי (דוברות המשטרה)אצטדיון טדי (דוברות המשטרה)

ועדת התמיכות של משרד התרבות והספורט תקבע את הפיצויים לגופי הספורט השונים במהלך החודש הבא. המדינה תפצה בגובה של עד 70% מהכנסות העצמיות שאבדו או שתפצה על ההפרש בין היקף הכנסות להיקף הוצאות החודשי, לפי הסכום הנמוך מביניהם.

בכוונת המדינה לתת את הפיצויים בעיקר לטובת שכר העובדים, בעיקר כדי לשמור על ההון האנושי לקראת האפשרות של חזרה לפעילות מלאה בהמשך, כאשר התנאי הוא שלפחות 60% מהיקף הפיצוי יהיה לטובת שכר העובדים, כולל אדם שהמוסד רכש ממנו שירותים כספק במהלך שנת 2023 והיה בהתקשרות עם הקבוצה בתחילת המלחמה.

חזן: הסיפור לא נגמר, נעשה הכל כדי לעלות
אסור לפספס
נגןכמה כסף משלם ליאו מסי לספר האישי שלו?
כמה כסף מרוויח הספר האישי של ליאו מסי?
נגןספיד שואל את דרוגבה אם הוא אבא של פוגבה
ספיד שואל את דרוגבה אם הוא אבא של פוגבה
נגןלמה סון סירב לחתום על חולצה של טוטנהאם?
למה סון סרב לחתום על חולצה של טוטנהאם?
נגןהכדור נדבק לו לרגל: אדן הזאר משחק קטרגל
הכדור נדבק לו לרגל: אדן הזאר משחק קטרגל
/* LAST / NEXT ROUNDs */