יום רביעי, 28.02.2024 שעה 04:04

ברוב מוחץ: האו"ם אישר הפסקת אש אולימפית

נשיא הוועד העולמי באך בעצרת הכללית: "ביחד נוכל להפוך את אולימפיאדת פאריס 2024 לסמל של אחדות ושלום עולמיים". 118 תמכו, רק רוסיה וסוריה נמנעו

|
תומאס באך (ראובן שוורץ)
תומאס באך (ראובן שוורץ)

אמנם נותרו עוד כשמונה חודשים עד לאולימפיאדת פאריס 2024, אך הוועד האולימפי הבינלאומי ביקש מהמדינות החברות באו"ם הפסקת אש אולימפית, כך שכל המלחמות בעולם ייעצרו לרגל האירוע שייפתח בקיץ הקרוב בצרפת - כל זאת, על מנת שיהיה אפשר לקיימו כסדרו ולהבטיח את שלומם של המשתתפים. העצרת הכללית של האו"ם קיבלה את הבקשה ברוב מוחץ של 118 קולות בעד, כולל ישראל. רק שתי מדינות נמנעו, רוסיה וסוריה, ולא נרשמה אף התנגדות בהצבעה.

בצל המלחמה בישראל בה פתחו חמאס וחיזבאללה מרצועת עזה ומלבנון, כאשר ברקע גם המלחמה בין רוסיה לאוקראינה עדיין בעיצומה - נשיא הוועד האולימפי הבינלאומי, תומאס באך, הגיע היום (שלישי) לעצרת הכללית של האו"ם וביקש להעביר מסר של שלום ולנצור את האש עד לקיץ הקרוב כמסר של שלום, כנהוג באירועים מהסוג הזה. הפעם הוא עשה זאת מתוך דאגה עמוקה.

"הפסקת אש אולימפית רלוונטית יותר מאי פעם", הצהיר באך. "בזמנים קשים אלו, ההחלטה הזו היא הזדמנות לשלוח מסר חד משמעי לעולם - כן, אנחנו מסוגלים להתאחד, גם בתקופות של מלחמות ומשברים. כן, אנחנו מסוגלים לשלב ידיים. כן, אנחנו מסוגלים לעמוד יחד למען עתיד טוב יותר. אפשר לבנות עולם שליו וטוב יותר באמצעות הספורט, אלו הערכים המשותפים של האו"ם והוועד האולימפי".

תומאס באך (ראובן שוורץ)תומאס באך (ראובן שוורץ)

נשיא הארגון הוסיף: "המשחקים האולימפיים יכולים לתרום למטרה הנעלה הזו, משום שהם האירוע היחיד בעולם שמפגיש את כולו, כאשר הספורטאים האולימפיים מעבירים מסר שאפשר להתחרות אחד בשני ועדיין בו זמנית לחיות בשלום זה לצד זה תחת קורת גג אחת. במשחקים האולימפיים כולנו שווים ונוכל לאחד את העולם בתחרות שלווה רק אם לא נאפשר להבדלים פוליטיים, תרבותיים ודתיים להשפיע. לכן עלינו להיות ניטרליים ולעמוד נגד כל סוג של אפליה".

תומאס באך התייחס גם להרחקה של הספורטאים הרוסים: "אוניברסליות, ניטרליות פוליטית ואוטונומיה ספורטיבית הם הערכים של האמנה האולימפית. כל הספורטאים חייבים לקבל הזדמנות להשתתף בתחרויות הבינלאומיות. אנו מקיימים את עקרון אי-האפליה גם בהקשר של הפרת האמנה האולימפית על ידי הוועד האולימפי של רוסיה. נאלצנו להשעות אותם כי הם הפרו את השלמות הטריטוריאלית של הוועד האולימפי הלאומי של אוקראינה, על ידי הכללת ארגוני הספורט האוקראינים כאילו הם שלהם. נוכל לאפשר השתתפות בתחרויות רק אם הערכים שלנו יכובדו על ידי כל המדינות החברות באו"ם".

תומאס באך (רפי בן חקון)תומאס באך (רפי בן חקון)

בזמן שמדינת ישראל לא שולחת את ספורטאיה לתחרויות בעולם מחשש לחיי חברי המשלחות, באך המשיך וציין: "למרבה הצער, ממשלות מסוימות מנסות להחליט אילו ספורטאים יוכלו להתחרות באילו תחרויות. אחרים רוצים להחליט היכן תחרויות ספורט בינלאומיות יכולות להתקיים. ממשלה כזו או אחרת מתכננת אפילו לארגן אירועי ספורט פוליטיים מטעמה. אם זה יתממש, זה יגרום לכך שהספורט יהיה חלק מהמתח הפוליטי ויוביל את הפילוג בעולמנו. זה יפצל את הספורט הבינלאומי. לא יהיו עוד אליפויות עולם, במובן האמיתי של המילה, ויהיה בלתי אפשרי לקיים עוד את המשחקים האולימפיים האוניברסליים שאנחנו מכירים".

לסיום, באך פנה לחברי המדינות וביקש: "כולנו ביחד נוכל להפוך את המשחקים האולימפיים בפאריס 2024 לסמל של אחדות ושלום עולמיים. זו גם התקווה של מיליארדי אנשים מכל רחבי הגלובוס. אנשים מותשים ממלחמות, מאנטגוניזם, מעוינות, משנאה ומקנאה. הם רוצים משהו אחד שיפגיש בין כולנו, למרות השוני שיש בנינו. הם רוצים משהו שיוציא מכולנו את הטוב ביותר. המשחקים האולימפיים הקרובים יובילו לעידן חדש, לשוויון מגדרי מלא ויעוררו השראה. אני קורא לכם לאמץ את ההחלטה לקיים הפוגה אולימפית. בבקשה, תנו סיכוי לשלום".

אסור לפספס
נגןכמה כסף משלם ליאו מסי לספר האישי שלו?
כמה כסף מרוויח הספר האישי של ליאו מסי?
נגןספיד שואל את דרוגבה אם הוא אבא של פוגבה
ספיד שואל את דרוגבה אם הוא אבא של פוגבה
נגןלמה סון סירב לחתום על חולצה של טוטנהאם?
למה סון סרב לחתום על חולצה של טוטנהאם?
נגןהכדור נדבק לו לרגל: אדן הזאר משחק קטרגל
הכדור נדבק לו לרגל: אדן הזאר משחק קטרגל
/* LAST / NEXT ROUNDs */