יום רביעי, 28.02.2024 שעה 03:52

המאמנת של ליהיא רז חולמת לייצר עוד הצלחות

מורן קלפנר, שגידלה את מתעמלת המכשירים שהגיעה להישגים תקדימיים, בראיון ל-ONE לאחר שקיבלה את אימון נבחרת הנשים: "אנחנו נייצר עוד מתעמלות כמוה"

|
מורן קלפנר וליהיא רז (פרטי)
מורן קלפנר וליהיא רז (פרטי)

בישיבת הנהלת האחרונה של איגוד ההתעמלות שנערכה השבוע התקבלו החלטות על שורת מינויים לנבחרות ישראל, כפי שפורסם ב-ONE, ובמסגרת ההחלטות הללו הוחלט להציב בראש נבחרת התעמלות המכשירים לנשים שתי מאמנות חדשות - מורן קלפנר ומיה שני.

כזכור, בקיץ האחרון פוטר מאמן נבחרת הנשים בהתעמלות מכשירים, סרגיי זליקסון. הוא פוטר מוקדם מהצפוי, כשנה לפני אולימפיאדת פאריס 2024, לאחר שלא באמת הצליח לקדם את המתעמלות במשך כשנתיים של עבודה. בחודש יוני האחרון פורסם ב-ONE כי אימרי דרסקוצי ההונגרי הוזכר כמועמד לתפקיד, אחרי שהמתעמלת הבכירה ליהיא רז התאמנה תחתיו במסגרת מחנה אימונים בהונגריה. אלא שבאיגוד ההתעמלות החליטו בסופו של דבר ללכת על קונספט אחר - ובחרו להציב בראש הנבחרת שתי מאמנות כחול-לבן, כאשר ההונגרי ילווה אותן בעשייה כמנטור שיעזור בבניית הצוות המקצועי.

ההחלטה הזו קידמה את מורן קלפנר, המאמנת שגילתה את ליהיא רז והביאה אותה להצלחה, לעבור לקדמת הבמה. קלפנר בת ה-41 היא אחת מהמאמנות הטובות ביותר בישראל. אומנם ארטיום דולגופיאט מככב ויש נבחרת גברים חזקה בהתעמלות מכשירים שפועלת תחת סרגיי וייסבורג, אך דווקא בנשים לא הייתה במשך הרבה זמן מתעמלת חזקה כמו ליהיא רז. במשך שנים ניסו לבנות על מתעמלת צברית שתגיע למשחקים האולימפיים ובאמצע המדבר מורן קלפנר הייתה היחידה שהצליחה לעשות זאת, אחרי שגידלה את ליהיא רז.

מורן קלפנר (פרטי)מורן קלפנר (פרטי)

רז הצליחה בגיל 20 להשיג את הקריטריון גם לאולימפיאדת טוקיו 2020 וגם לאולימפיאדת פאריס 2024, כך שהפכה למתעמלת המכשירים הישראלית הראשונה שתופיע פעמיים במשחקים האולימפיים. "זה הישג מאוד גדול", אמרה מורן קלפנר בראיון ל-ONE לרגל המינוי. "מאז רויטל שרון באולימפיאדת סיאול 1988 לא הצלחנו לגדל מתעמלת ישראלית שתגיע למשחקים האולימפיים. אומנם ולריה מקסיוטה ייצגה את ישראל, והיא הייתה מדהימה ואין לי מילה אחת רעה להגיד עליה, אבל היא הגיעה מוכנה אחרי שגדלה באוקראינה. עצם זה שגידלנו מתעמלת שנולדה כאן והיא מגיעה פעמיים למשחקים האולימפיים, זה וואו. זה משהו שלא היה פה בכלל, אף פעם".

על הדרך, ליהיא רז גם שוברת שיאים. המתעמלת קבעה הישג שיא כאשר סיימה במקום השמיני בגמר אליפות העולם בקפיצות, ואפילו הייתה למתעמלת הישראלית הראשונה שעולה על הפודיום באליפות אירופה לאחר שזכתה במדליית הארד בתרגיל הקרקע. באולימפיאדת טוקיו היא השתתפה בגיל 17 בלבד וסיימה במקום ה-59 בקרב רב כשאף אחד לא ציפה ממנה להרשים בגלל גילה הצעיר, אבל עצם זה שהשיגה שוב את הכרטיס לאירוע הספורט הגדול בעולם זהו עוד הישג תקדימי כאמור.

מורן גילתה את ליהיא, המכונה בפי רבים "ליקי", כשהייתה ילדה. מאז היא ליוותה אותה כמעט בכל צעד. מורן החלה לאמן בגיל 20, מיד אחרי הצבא, וחיפשה מתעמלות לאגודה שהקימה בא.ס רמת השרון. "פעם הייתי עושה סיבובים בגני ילדים ומחפשת ילדות מוכשרות. יש לי חוש כזה שאני יכולה לזהות ילדות עם פוטנציאל מגיל קטן. ליקי הייתה בת 6, ילדה עם קוקיות ובלי הרבה שיניים, ואני זוכרת איך היא תפסה מיד את תשומת הלב שלי. זה קרה כשביקשתי מהילדות לבצע תרגיל מסוים כדי לבדוק גמישות, ופתאום היא עשתה אותו בצורה מושלמת. באותו הרגע ידעתי שהיא חייבת להגיע אליי. ככה זה התחיל", סיפרה קלפנר.

המאמנת הצעירה ידעה שיש לה יהלום ביד. "לא רציתי להיכנס למסלול האולימפי בגלל הפוליטיקה שהפחידה אותי, אז התחלתי בקטן במסלול שהוא לא-אולימפי. לא היו לי הרבה בנות, אבל עם השנים לאט לאט ליהיא רז הפכה לשם דבר. היא הייתה זוכה בתחרויות במסלול הלא-אולימפי כל הזמן, עד שהפכה לאלופת ישראל שנתיים ברצף בכל המכשירים. כל הזמן אמרו לי 'תעבירי אותה למסלול האולימפי, היא טובה'. כשהייתה בת 12 רציתי לנסות, אבל היא חששה אז ויתרנו על זה. אחרי שנה אמרתי לה 'בואי נלך על זה, מה יש לנו להפסיד?' והשאר היסטוריה. כיום היא הטובה ביותר בישראל".

באולימפיאדת טוקיו רז התחרתה ללא המאמנת שלה. מורן נשארה בארץ עקב סיבות אישיות, כך שלצידה עמדה שיר סולומון. "באותה התקופה הייתי בהריון ובתחילת ההריון לא הרגשתי טוב, אז ברגע האחרון החלטנו ביחד שלא אסע איתה", שיתפה המאמנת. "אמרתי לה שאני חושבת שזה יהיה לטובתה אם לא אהיה שם איתה. שיר, שהיא יד ימיני וזו שעבדה איתנו ביחד מההתחלה, נסעה איתה כמאמנת אישית. מבחינת ליקי, אם זו לא אני אז היא תמיד תעדיף אותה, ושמחתי ששיר הייתה שם איתה. אומנם זה היה החלום שלי להיות במשחקים האולימפיים והיה לי קשה לי לוותר, אבל באמת שלא יכולתי לטוס לשם והוויתור הזה היה לטובתה של ליקי".

בשנים האחרונות הוחלט באיגוד להקים נבחרת נשים בהתעמלות מכשירים, אך מבחינה מקצועית זה היה כישלון. בין המאמן שהוצב בתפקיד למאמנים האישיים של המתעמלות נוצר נתק. "המתעמלות עברו לעבודה באופן מלא בנבחרת, כך שהרגשתי לא נחוצה אז פשוט הפסקתי לאמן את ליהיא רז", ציינה המאמנת.

"עכשיו יהיה קונספט אחר. כנראה שנעבוד פעמיים בשבוע כנבחרת ובשאר השבוע המתעמלות יתאמנו באגודות שלהן תחת המאמנות האישיות שלהן. זה קונספט שהוא טוב יותר למתעמלות, במיוחד כאשר רובן צעירות. מאמן נבחרת הונגריה יהיה המנטור של כל התהליך הזה. יהיו סגלים ומאמנות שיובילו אותם, כאשר אני ומאיה שני מהפועל תל אביב נוביל את נבחרת הבוגרות. יהיו מיונים בעוד שבועיים ונעבוד בצורה מסודרת ושקופה".

ליהיא רז בפעולה בטוקיו (רויטרס)ליהיא רז בפעולה בטוקיו (רויטרס)

איך הרגשת כשקיבלת את ההזדמנות לאמן את נבחרת ישראל בהתעמלות מכשירים?
"רציתי את זה מאוד. היה לי קשה לראות את המתעמלות שלי מתאמנות בנבחרת בלי שאין לי שום יכולת להשפיע עליהן. במובן מסוים, כולנו די הלכנו ודעכנו. היה קשה גם לליקי, אבל לאחרונה היא חזרה לעצמה והיא עם הרבה ביטחון".

ליהיא נראתה נהדר באליפות העולם, אחרי תקופה בלי הרבה הצלחות. זה קרה בגלל שהתנתקת מהעבודה איתה?
"לא ממש אימנתי. למעשה, חזרתי לעבוד איתה באוגוסט בידיעה שיש לנו את אליפות העולם באוקטובר. עם יד על הלב, זה היה אתגר רציני להשיג את הקריטריון האולימפי. היינו צריכות להרים את הרמה של התרגילים והיא הייתה צריכה להשתפר מבחינה פיזית, כך שהיו אימונים די קשים. היא אפילו בכתה מידי פעם באימונים בגלל הפער שהיינו צריכות להשלים בתוך שלושה חודשים, אבל זה היה שווה את זה והיה לי ברור שהיא תעשה את זה ותשיג את הקריטריון".

ליהיא רז בפעולה בטוקיו (רויטרס)ליהיא רז בפעולה בטוקיו (רויטרס)

לאן היא עוד מסוגלת להגיע?
"יש הרבה מטרות. השאיפה שלנו היא להעפיל לגמר הקרב רב באולימפיאדת פאריס. לדעתי, זה לא בשמיים. בנוסף, אנחנו שואפות להופעה גם בגמר תרגיל הקפיצות באליפות אירופה ולהשיג עוד מדליה אירופית שם".

ליהיא רז תהיה המודל לאחרות בנבחרת הנשים שתקימו?
"בוודאי. המטרה שלנו היא לייצר מתעמלת שתוביל נבחרת, כמו ארטיום דולגופיאט רק בנשים, אבל ליקי צריכה לעשות עוד הישגים כדי שישמעו, יראו ויידעו מי היא. הקושי הגדול היה לגדל אותה בלי מודל אמיתי, ולכן השתדלנו לנסוע למחנות אימונים והיא התאמנה בנבחרת הונגריה במשך תקופה. כשהיא התאמנה במכון וינגייט נבחרת הגברים הייתה השראה מדהימה עבורנו, אבל בתחום הזה אצל הנשים לא באמת היה איזה מודל אמיתי לשאוף אליו שיוביל קדימה. לשמחתי, ליקי עשויה מחומר מאוד מיוחד והיא יודעת להביא את עצמה למקומות האלה. נייצר עוד מתעמלות כמוה".

עצם זה שעכשיו יש לנבחרת מאמנות ישראליות, זה יעזור בגידול מתעמלות מכשירים נוספות לעתיד?
"ליהיא רז זה פרויקט של 14 שנה ויש לנו בקנה עוד מתעמלות טובות. לשמחתי, היום אני יכולה לומר שכבר הפסקתי להסתובב בגנים ולחפש ילדות עם פוטנציאל כי הן כבר מגיעות אליי לבד. זה הרבה בזכות ההישגים של ארטיום דולגופיאט וליהיא רז. מעכשיו אנחנו רוצות לבנות קבוצות של נבחרות ברמה גבוהה ולשמחתי יש הרבה מתעמלות צעירות ואיכותיות בדרך. יש לנו עבודה לעשות ויש עם מה לעבוד".

ארטיום דולגופיאט (רויטרס)ארטיום דולגופיאט (רויטרס)
אסור לפספס
נגןכמה כסף משלם ליאו מסי לספר האישי שלו?
כמה כסף מרוויח הספר האישי של ליאו מסי?
נגןספיד שואל את דרוגבה אם הוא אבא של פוגבה
ספיד שואל את דרוגבה אם הוא אבא של פוגבה
נגןלמה סון סירב לחתום על חולצה של טוטנהאם?
למה סון סרב לחתום על חולצה של טוטנהאם?
נגןהכדור נדבק לו לרגל: אדן הזאר משחק קטרגל
הכדור נדבק לו לרגל: אדן הזאר משחק קטרגל
/* LAST / NEXT ROUNDs */