יום שבת, 24.02.2024 שעה 14:23

בשנה האולימפית: המצב בנבחרת הג'ודו מדאיג

פציעות, ג'ודאי שמורחק מהמזרן, פייבוריט בודד בדירוג העולמי, שיחות נזיפה לבכירים - ואתגר גדול למאמן הגברים אורן סמדג'ה. תמונת מצב לקראת פאריס

|
אורן סמדג'ה (עמית שיסל)
אורן סמדג'ה (עמית שיסל)

בעוד כשמונה חודשים תתקיים אולימפיאדת פאריס 2024 והג'ודו שוב יהיה במוקד העניינים, אלא שהנבחרות הישראליות נמצאות במצב שונה לחלוטין. בזמן שנבחרת הנשים מספקת מדליות בקצב מסחרר עם ג'ודאיות צעירות ונמצאת בנסיקה, דווקא נבחרת הגברים שיש לה ג'ודאים מנוסים נמצאת בדעיכה.

נבחרת הגברים לא במיטבה. הג'ודאי שהיה הכי קרוב למדליה אולימפית אישית במשחקים האולימפיים האחרונים נאלץ לרצות עונש הרחקה, רשימת הפצועים בסגל רק הולכת ומתארכת כך שרק שגיא מוקי צפוי להתחרות בגראנד סלאם טוקיו היוקרתי מבין הוותיקים, הג'ודאים הוותיקים נקראו ל"שיחות ניעור" שהגיעו לטונים גבוהים אפילו לעיני כל שדה התעופה וחלקם כנראה שלא יגיעו לאולימפיאדת פאריס משום שהם בספק להשגת הקריטריון, וכמובן שגם המלחמה בישראל לא מוסיפה שקט.

בתקופה האחרונה המדינה אסרה על הג'ודאים לצאת לתחרויות בגלל המלחמה והחשש מפגיעה בישראלים ברחבי העולם. לתחרות היחידה שניתן אישור לצאת אליה, אליפות אירופה במונפלייה, אורן סמדג'ה לא המריא בגלל שילדיו גויסו ללחימה בגבולות ובמקביל המאמן ירד לדרום כדי לעסוק בהסברה לעולם על הטבח שביצע חמאס בשביעי לאוקטובר באזרחים הישראלים. אלא שעכשיו סמדג'ה מבין שהוא חייב להתרכז בספורט ולעשות סדר בנבחרת, אחרת הוא עלול להגיע עם נציגות דלה למשחקים האולימפיים הקרובים וספק אם הוא ייצא משם עם חיוך.

שגיא מוקי. רק הוא צפוי להתחרות בטוקיו מבין הוותיקים (חגי מיכאלי)שגיא מוקי. רק הוא צפוי להתחרות בטוקיו מבין הוותיקים (חגי מיכאלי)

לכן, כנראה, הלחץ בנבחרת הגברים עולה בתקופה האחרונה. זה לא רק שיחות הנזיפה שנעשו לג'ודאים בכירים לאור היכולת שהציגו בתחרויות וההתנהלות שלהם מחוץ למזרן, אלא גם בתוך הצוות המקצועי נעשים שינויים. אלעד פזי, הפסיכולוג הבכיר שליווה את הנבחרת, ככל הנראה לא ימשיך לעבוד איתה וגיא סוסקין יקבל יותר סמכויות, דבר שגרר אכזבה של חלק מהג'ודאים, שבחרו להמשיך את התהליך האישי שלהם עם פזי בכל זאת. יש מי שאפילו לקחו אימונים אישיים עם מאמנים אחרים כדי להתקדם ולהשתפר.

בעיקר נדמה כי יש קושי ביצירת מוטיבציה בסגל, ובשל כך סמדג'ה החל לדרוש בשיחות האחרונות עם הנבחרת להגביר נוכחות ולעמוד בכל המשימות, תוך שהבהיר כי מי שלא יעשה זאת לא יהיה חלק מהנבחרת. בשורה התחתונה, כשמונה חודשים לפני המשחקים האולימפיים, המצב בנבחרת הגברים בג'ודו מדאיג.

אורן סמדג'ה (רדאד ג'בארה)אורן סמדג'ה (רדאד ג'בארה)

הסגל מצטמצם

בתקופה האחרונה, הנציג היחיד שהעפיל לקרב על מדליה באולימפיאדת טוקיו 2020 מבין נבחרת הגברים נעדר. כזכור, ברוך שמאילוב מרצה עונש הרחקה מהאיגוד העולמי בגלל שלא דיווח על מקום הימצאו לצורך ביצוע בדיקות למציאת חומרים אסורים. בנוסף, הניקוד שהשיג בתחרויות מיום 27 בדצמבר 2022 עד ל-26 בפברואר 2024 נמחק, כך שלמעשה אין לו אף נקודת דירוג בכל שנת 2023. למעשה, הנבחרת איבדה ג'ודאי איכותי, לכאורה בגלל חוסר תשומת לב או בעיות טכניות שלא אמורות לקרות.

בעקבות העונשים שקיבל, שמאילוב ירד בדירוג העולמי ונדחק מחוץ למקומות שמעניקים את הכרטיס למשחקים האולימפיים. אלא שהפער משם לא משמעותי, וכך גם הפער מטל פליקר שעומד על 251 נקודות בלבד. הוא מסוגל לחזור לשם ולהשיג את הכרטיס לצרפת, אבל שמאילוב יידרש לעשות זאת בזמן קצר מאוד, בתוך כשלושה חודשים בלבד.

ברוך שמאילוב (חגי מיכאלי)ברוך שמאילוב (חגי מיכאלי)

השאלה היא באיזה כושר יהיה שמאילוב עם חזרתו למזרן אחרי שנעדר גם מאימוני הנבחרת במסגרת העונש שקיבל ומתי טל פליקר יחלים מהפציעה שלו. כזכור, פליקר נפגע במרפק באליפות אירופה האחרונה, ומבדיקות מקיפות שנעשו לו בארץ נמצא שבר קטן במרפק ולכן החזרה שלו תתעכב עד ינואר. המאבק בין השניים בקטגוריית המשקל של עד 66 ק"ג עוד רחוק מהכרעה ושניהם לא בצמרת הדירוג העולמי כרגע.

בכלל, רשימת הפצועים גדלה אחרי אליפות אירופה בצרפת. גם פיטר פלצ'יק נפצע בתחרות הזו בברך ונאלץ שלא להופיע לקרב על מדליית הארד בהוראת אורן סמדג'ה שהורה לו לנוח. גם טוהר בוטבול סוחב פציעה בברך שהחמירה בתחרות האחרונה, כך שהם מושבתים וצפויים לחזור אחרי שיקום רק בעוד כחודשיים. זאת אומרת שרוב הג'ודאים הבכירים בנבחרת האולימפית לגברים מבלים יותר במרפאה מאשר במזרן האימונים, ולפי ההערכות רק בתחילת 2024 יעמוד לרשותו של סמדג'ה סגל מלא.

טל פליקר (חגי מיכאלי)טל פליקר (חגי מיכאלי)

"בנבחרת קורים יותר מידי דברים שהם כאילו מקריים, אבל כשיש סדרה של אירועים בעייתיים זה לא מקרי אלא כבר עניין מגמתי", אמרו גורמים בסביבת הנבחרת. "אורן סמדג'ה חייב להשתלט על הבלגן, להתרכז בעבודה בנבחרת ולעשות סדר. מישהו חייב לעצור את זה, זו נבחרת מצוינת והיא אמורה להגיע לשיאה בפאריס, אבל כרגע היא לא בכיוון".

ואכן, קשה להבין איך ספורטאי בכיר לא מתייצב לבדיקות למציאת חומרים אסורים ונאלץ להיעדר לתקופה כל כך ארוכה עם סאגה משפטית ארוכה שמרחיקה אותו מהמזרן, קשה להבין איך יש כל כך הרבה פציעות בנבחרת בזמן קריטי כאשר כל העולם בעיצומו של המרוץ להשגת הקריטריון, כך שכל תחרות חשובה, קשה להבין איך ספורטאים בכירים לא עומדים בציפיות פחות משנה לפני המשחקים האולימפיים ומודחים כבר בקרב ראשון בתחרויות הגדולות, ובעיקר קשה להבין איך קרה שיש רק ספורטאי אחד שהוא מדורג בטופ 8 בעולם מתוך נבחרת שלמה שרשמה הישגים נאים בשנים קודמות.

פייבוריט בודד בדירוג העולמי, ישראל תיעדר מהתחרות הקבוצתית בפאריס?

במבט על הסגל, נראה שיש בעיה לקראת אולימפיאדת פאריס. בקטגוריית המשקל של עד 60 ק"ג ים וולצ'ק מתנדנד ואולי ייכנס לנבחרת האולימפית, אבל הוא עדיין לא הופיע על הפודיום בתחרות בוגרים גדולה כך שאין ממנו ציפיות גבוהות, ב-73 ק"ג טוהר בוטבול גם מתנדנד וספק אם ישיג את הכרטיס למשחקים האולימפיים, ב-81 ק"ג שגיא מוקי בכושר לא טוב כך שהוא מדורג במקום ה-12 בעולם וחייב לשפר את המיקום שלו כדי להימנע מהגרלה קשה כבר בתחילת התחרות, ב-90 ק"ג כנראה שלא יהיה נציג כי לי קוכמן לא מתחרה וצנח עד למקום ה-65 בדירוג האולימפי, ובמשקל הפתוח של 100 ק"ג ומעלה הניסיון להריץ את סרפים קומפנייץ כשל כך שלא יהיה נציג במקומו של אורי ששון שפרש.

אורי ששון. בינתיים, אין לו תחליף (איציק בלניצקי)אורי ששון. בינתיים, אין לו תחליף (איציק בלניצקי)

זה משאיר לאורן סמדג'ה רק ג'ודאי בודד ברמה גבוהה שגם יודע לספק תוצאות בזמן אמת - פיטר פלצ'יק, שמדורג במקום החמישי במשקל של עד 100 ק"ג על פי הדירוג האולימפי. כרגע הוא הישראלי היחיד מנבחרת הגברים שצפוי להגיע כפייבוריט לקרבות במשחקים האולימפיים הקרובים.

בתוך שלוש שנים, מנבחרת רחבה ואיכותית שקוטפת הישגים, נדמה כי הסגל הצטמצם והכל יהיה על הכתפיים הרחבות של הג'ודאי הענק שהיה מאוד יציב לאורך השנה האחרונה. על הנייר, הנבחרת הגדולה שהכילה שישה נציגים באולימפיאדת טוקיו 2020 עלולה להצטמצם באופן משמעותי באולימפיאדת פאריס 2024.

זאת אומרת, שנבחרת ישראל המאוחדת נמצאת בספק גם לתחרות הקבוצתית, בה הישראלים זכו במדליית הארד האולימפית ביפן. אומנם לנבחרת של שני הרשקו יהיה סגל רחב עם ג'ודאיות מעולות, אך לנבחרת של אורן סמדג'ה צפוי סגל חסר שנראה שבע ועייף.

נבחרת הג'ודו המעורבת חוגגת מדליה קבוצתית בטוקיו. לא תתחרה בפאריס? (רויטרס)נבחרת הג'ודו המעורבת חוגגת מדליה קבוצתית בטוקיו. לא תתחרה בפאריס? (רויטרס)

המשימה הבאה של אורן סמדג'ה

בגלל המצב, סמדג'ה ייצא לגראנד סלאם טוקיו רק עם ג'ודאי בכיר אחד, שגיא מוקי, שחייב להשתפר לקראת המאני טיים. בעקבות הפציעות וההיעדרויות הרבות, לנבחרת הגברים אין ברירה אלא להתחיל להריץ את הדור הבא בתוך הוואקום שנוצר, כך שלתחרות היוקרתית ביפן נרשמו גם ים וולצ'ק בן ה-20, אריאל שולמן בן ה-21, מתן קוקולייב בן ה-22, ערן פיקס בן ה-20 וגיא גורביץ' בן ה-23.

דווקא בגילים הצעירים נדמה כי יש עתיד לג'ודו הישראלי. בקדטים - יצחק אשפיז כיכב עם זכייה במדליית הזהב באליפות העולם ועם מדליית הארד באליפות אירופה. בג'וניור - ערן פיקס זכה במדליית הכסף באליפות העולם ויהונתן וקסלר זכה במדליית הכסף באליפות אירופה. בסך הכל, בשנת 2023 בנבחרות הצעירות לגברים הושגו 53 מדליות בכל הטורנירים בעולם, וזוהי כמות מכובדת ומשביעת רצון.

יש עוצמה בדור הבא. אורן סמדג'ה (עמית שיסל)יש עוצמה בדור הבא. אורן סמדג'ה (עמית שיסל)

סמדג'ה רואה את העוצמה שיש בדור הבא ובאיגוד מבינים שהוא צריך להתחיל להריץ אותו בתחרויות בוגרים כבר עכשיו, במיוחד אחרי שבוטלו לג'ודאים הללו היציאות לתחרויות הבינלאומיות בגלל המלחמה, כמו אליפות אירופה עד גיל 23 אליה הישראלים הצעירים לא יצאו. כל זאת, כאשר בסגל הנבחרת הבוגרת יש ג'ודאים מבוגרים יחסית. שמאילוב בן 29, פליקר בן 31, בוטבול בן 29, מוקי בן 31 ופלצ'יק בן 31. לחלקם הקמפיין האולימפי הזה יהיה הריקוד האחרון ואחרים יצטרכו לתפוס את מקומם.

אורן סמדג'ה, אחד המאמנים הטובים בעולם שהיה גם מבוקש אצל הנבחרות הגדולות באירופה, חייב להתעשת ולהצית מחדש את הניצוץ אצל החבורה הוותיקה לקראת הדבר האמיתי, והוא בעיקר חייב להחזיר לעצמו את השליטה בכל מה שקורה בנבחרת ולנער את האבק, אחרי שלדברי גורמים בסביבת הנבחרת לכאורה הייתה ירידה באיכות האימונים ובדרישות המקצועיות בקמפיין האולימפי הזה.

פיטר פלצ'יק ושגיא מוקי. הריקוד האחרון? (איציק בלניצקי)פיטר פלצ'יק ושגיא מוקי. הריקוד האחרון? (איציק בלניצקי)

לאחרונה עבר המאמן משבר אישי גדול עם פטירתו של אביו, מוריס ז"ל, וכעת הוא חייב לגייס את הכוחות על מנת להרים את הנבחרת למעלה לקראת האתגר הגדול ביותר בקריירת האימון שלו. מוריס סמדג'ה ז"ל חלם שבנו יגדל אלוף אולימפי ביום מן הימים, ולכן אורן אף פעם לא רוצה לחזור בידיים ריקות מהמשחקים האולימפיים ותמיד שואף לזכות במדליות.

אם הוא יצליח לעשות סדר בנבחרת, אולי זה עוד יקרה. בכל סיטואציה אחרת, המאמן יצטרך לעמוד מול המיקרופונים ולהסביר מה קרה לנבחרת הגברים בג'ודו.

אסור לפספס
נגןרד בול מציגים: "יום בחיי אוסקר גלוך"
רד בול מציגים: "יום בחיי אוסקר גלוך"
נגןרונאלדיניו דופק הופעה ב"הישרדות טורקיה"
רונאלדיניו דופק הופעה ב"הישרדות טורקיה"
נגןרק בת 15: אלופת הפריסטייל שברה שיא גינס
רק בת 15: אלופת הפריסטייל שברה שיא גינס
נגןהאם בסופ"ש נכבש השער המהיר בהיסטוריה?
האם בסופ"ש נכבש השער המהיר בהיסטוריה?
/* LAST / NEXT ROUNDs */