יום חמישי, 22.02.2024 שעה 18:31

שנה לפאריס: כמות הנציגים ותחזית המדליות

ב-26 ביולי 2024 יתקיים טקס הפתיחה של המשחקים האולימפיים. מהכדורגל ועד הג’ודו, כמה ספורטאים כבר בפנים ומאיפה יכולה להגיע המדליה? תמונת מצב

|
המשלחת הישראלית לטוקיו (רויטרס)
המשלחת הישראלית לטוקיו (רויטרס)

נכנסים לשנה האולימפית. ב-26 ביולי 2024 יתקיים טקס הפתיחה של אולימפיאדת פאריס. אומנם עדיין די קשה להעריך מה יהיה מצבה של המשלחת הישראלית האולימפית בעוד 12 חודשים, אך כבר עכשיו ניתן לומר על סמך הערכות הצוותים המקצועיים כי יהיו כ-85 עד 90 ספורטאים שייצגו את ישראל בבירת צרפת בעוד שנכון לעכשיו השיגו את הקריטריון כ-30 מהם. שנה למשחקים האולימפיים בפאריס, ONE מציג תמונת מצב לסגלים הבכירים בספורט האולימפי: כמה ספורטאים השיגו את הקריטריון, כמה מדליות ניתן להשיג ובאילו ענפים?

בגלל המרחק הקצר מאולימפיאדת טוקיו המוצלחת לאולימפיאדת פאריס המתקרבת, לא הרבה השתנה. אומנם האלופה האולימפית לינוי אשרם פרשה אחרי הזכייה במדליית הזהב בהתעמלות אמנותית, אבל קמה לה יורשת בדמותה של דריה אטמנוב, שסובלת מפציעות והיעדרויות בקמפיין הזה, מה גם שכרגע נדמה כי אין מעמדות ברורים בתחרות האישית כפי שהיה בקמפיין הקודם. אלא שנדמה כי דווקא נבחרת ההתעמלות האמנותית, שהייתה לראשונה שהשיגה את הכרטיס לפאריס, מועמדת לזכייה במדליה אולימפית. האם המאמנת איילת זוסמן תעשה זאת שוב, רק עם מדליה קבוצתית? סיכוי גבוה שכן.

האלוף האולימפי ארטיום דולגופיאט אמור להוביל את ענף התעמלות המכשירים גם בהמשך, אבל הוא עדיין לא השיג את הקריטריון למשחקים האולימפיים. המתעמל מראה שליטה בתרגיל הקרקע והוא ממשיך לקטוף מדליות למרות שסבל מפציעות. בכל אופן, ייתכן וגם באולימפיאדת פאריס נראה מדליה או שתיים להתעמלות הישראלית כולה.

יוביל את ענף ההתעמלות. דולגופיאט (רויטרס)יוביל את ענף ההתעמלות. דולגופיאט (רויטרס)

ענף הג’ודו השיג את כמות המדליות הגדולה ביותר של מבין הענפים השונים לאורך ההיסטוריה, כי שש מהמדליות האולימפיות של ישראל מתוך שלוש עשרה המדליות שהושגו בכל הזמנים הגיעו משם. אחת מהן הייתה מדליית הארד הקבוצתית מטוקיו, אחרי סדרת אכזבות בתחרויות האישיות. מצבה של נבחרת ישראל בגברים לא מלהיב במיוחד אחרי הפרישה של אורי ששון, אבל עדיין יש לאורן סמדג’ה את הכוכבים הוותיקים כמו פיטר פלצ’יק שיופיע בפעם השנייה או שגיא מוקי שיופיע בפעם השלישית במשחקים האולימפיים.

אלא שבינתיים, הנבחרת המעניינת ביותר בענף היא של שני הרשקו, מאמן הנשים שצפוי להגיע עם קאדר מלא של שבע ג’ודאיות שיתחרו לראשונה בכל המשקלים, כולל רז הרשקו שזוכה במדליה כמעט בכל תחרות במשקל הפתוח וענבר לניר שזכתה באליפות העולם במשקל של עד 78 ק”ג. זו נבחרת שהגיעה לגבהים חדשים והראתה את חוזקה בעולם, ולכן לא מן הנמנע שנראה מדליה מג’ודאית אחת לכל הפחות בעיר האורות. אולי אפילו מדליית זהב ראשונה לענף, אין לדעת.

רז הרשקו עם הזהב (חגי מיכאלי)רז הרשקו עם הזהב (חגי מיכאלי)

בשייט עדיין לא הושגו הקווטות אך נדמה כי יהיו נציג ונציגה ישראלים בגלישת רוח גם במשחקים האולימפיים הקרובים. המדליה האולימפית האחרונה הושגה ב-2008 והיא הייתה רשומה על שמו של שחר צוברי. מאז, הוא הפך למאמן נבחרת הנשים, שמשיגה מדליות בקצב מסחרר. הנבחרת שלו היא תחרותית ועם המון איכות, בין הטובות ביותר בעולם, ועל כן היא צפויה להעמיד נציגה שתהיה מועמדת למדליה אולימפית. אגב, הישג השיא לנשים הוא המקום השישי בתחרות האולימפית, בו סיימו לי קורזיץ וקטי ספיצ’קוב, כך שמדליה של גולשת רוח תהיה הישג היסטורי.

הפורמט השתנה בעקבות החלפת דגם ה-RSX ל-IQ פויל, כך שבתום המוקדמות יש רבעי גמר עם הספורטאים שסיימו במקומות 4-10, חצאי גמר למקומות 2-3 והעולים מהשלב הקודם, ומי שמסיים את המוקדמות במקום הראשון זוכה במדליה ומתחרה בעצם על הצבע שלה בגמר. כרגע, שרון קנטור צפויה לייצג את ישראל, לאחר שסיימה במקום הראשון את שלב המוקדמות באליפות אירופה וזכתה במדליית הכסף וסיימה ראשונה גם בתחרות הקדם אולימפית בה היא זכתה בזהב.

צפויה לייצג את ישראל. שרון קנטור (חגי מיכאלי)צפויה לייצג את ישראל. שרון קנטור (חגי מיכאלי)

גם בנבחרת הגברים צירפו שם גדול לאימון הנבחרת, הרי שגל פרידמן מוביל אותה. תום ראובני נראה כמו הגולש הבכיר לעת עתה, אבל הוא עדיין לא מצליח באמת להשיג מדליות חשובות ולכן הכל פתוח. בשייט מפרשיות 470 יש צוות אחד מוביל, אך הוא לא יוכל להתמודד על מדליות. בקייט פויל, גל צוקרמן נראית כמו ספורטאית שאולי תפתיע. בשורה התחתונה, ייתכן ונראה מדליה אחת של גולשת רוח, אם כי זו הייתה המטרה גם באולימפיאדת טוקיו והשייט חזר משם בידיים ריקות.

באתלטיקה, הישגים מטורפים באליפויות אירופה והעולם, תוך כדי התקדמות מרשימה של אתלטים צעירים, מביאה את ישראל לראשונה לסיטואציה בה ייתכן ונראה מדליה אולימפית ראשונה במרתון. לונה סלפטר תתחרה בריצה הארוכה של 42.2 הקילומטרים ותנסה לזכות במדליה, בדומה למה שעשתה באליפות העולם 2022 בארצות הברית. בגיל 35, סלפטר תגיע מנוסה ובשלה לאירוע הגדול מכולן, אבל במרתון כמו תמיד אין ביטוח לתרחיש שכזה.

תנסה לזכות במדליה. לונה צ'מטאי סלפטר (עיריית תל אביב-יפו)תנסה לזכות במדליה. לונה צ'מטאי סלפטר (עיריית תל אביב-יפו)

בגברים, יתחרו עוד שלושה מרתוניסטים מהטובים ביותר בארץ, שינסו להיכנס לטופ 10 לראשונה, אחרי שמארו טפרי קבע את הישג השיא בטוקיו 2020 לאחר שסיים במקום ה-13. מאז הוא שיפר את השיא הישראלי ואף היה חלק מההישג הגדול של ישראל עם הזכייה במדליית הזהב הקבוצתית באליפות אירופה במינכן, ביחד עם גשאו איילה שפרץ בענק בקמפיין האולימפי הנוכחי ומגלה יכולות מרשימות, בין יתר הרצים. הם עובדים ביחד כנבחרת וזה כוח משמעותי להצלחה.

כמו כן, אל תספידו את חנה מיננקו שהגיעה שלוש פעמים לגמר הקפיצה המשולשת ולאחרונה חזרה מפציעה לקראת הכניסה לשנה האולימפית. גם יונתן קפיטולניק בדיוק חוזר מפציעה שהשביתה אותו לתקופה ממושכת ואם יהיה במיטבו אולי נראה אותו בגמר. גם בלסינג אפריפה ינסה להגיע לחצי הגמר ב-200 מטר אחרי שורה של מדליות חשובות בגילים הצעירים.

ימשיך במומנטום? בלסינג אפריפה (איגוד האתלטיקה)ימשיך במומנטום? בלסינג אפריפה (איגוד האתלטיקה)

בשחייה הישראלית יש התקדמות מקצועית, כאשר אנסטסיה גורבנקו תהיה זו שתוביל את הנבחרת. אחרי הישג השיא שלה עם ההעפלה לגמר אולימפי ראשון של שחיינית ישראלית בטוקיו, בגיל היא תנסה להתקרב לאיזור המדליות במשחה ל-200 מטר מעורב אישי בפאריס. השחייה הישראלית מעולם לא זכתה במדליה ויהיה לה קשה לעשות זאת, כי זה משחק מטורף ועמוס, אך גורבנקו כבר הפתיעה בעבר. בנוסף, השחייה האמנותית והשחייה במים פתוחים התקדמה והישראלים הם חלק מהטופ העולמי.

באופניים, צפויים להיות שניים או שלושה נציגים. באופני כביש לגברים, נבחרת ישראל מדורגת במקום ה-37 כאשר 45 מדינות נכנסות וככל הנראה איתמר איינהורן ישתתף. בנשים, יש סיכוי סביר לעוד רוכבת כי הנבחרת במקום ה-42. באופני הרים, ישראל מדורגת במקום ה-21 והיא צריכה להיכנס לטופ 20.

גם בווולודרום צפוי להתחרות רוכב האופניים מיכאל יעקבלב, שאומנם יתחרה באליפות העולם כישראלי, אך הוא עדיין לא קיבל אישור מהוועד האולימפי הרוסי כדי לייצג את ישראל במשחקים האולימפיים בפאריס.

בטאקוונדו, הענף שהפתיע במשחקים האולימפיים האחרונים עם המדליה ההיסטורית של אבישג סמברג, ישלחו כנראה נציג או שניים, אך לא נרשמה התקדמות מקצועית משמעותית בנבחרת. בטריאתלון, שחר שגיב מסוגל להפתיע. בקליעה, סרגיי ריכטר צפוי להשיג את הקריטריון ואולי יצליח לבלוט עם הניסיון הרב שצבר. בקשתות, אחרי הופעת הבכורה של איתי שני ייתכן ונראה עוד ישראלי שיתחרה בפאריס. ברכיבת סוסים, תהיה נבחרת של ארבעה רוכבים אבל תחרויות ההעפלה מתחילות בשבוע הבא.

אבישג סמברג (עודד קרני, הוועד האולימפי)אבישג סמברג (עודד קרני, הוועד האולימפי)

במקביל, לראשונה מזה 48 תשתתף בטורניר האולימפי גם נבחרת ישראל בכדורגל שתתחיל לשחק כנראה עוד לפני טקס הפתיחה. 18 כדורגלנים ישחקו באצטדיונים המפוארים ביותר בצרפת, כאשר לטורניר יגיעו נבחרות מכל רחבי הגלובוס, כולל מצרים, מאלי, מרוקו, ספרד, ארצות הברית ורפובליקה הדומיניקנית. הציפייה היא לעבור את שלב הבתים ולהגיע לרבע הגמר. זה אפשרי.

בטוקיו השתתפה נבחרת כדור אחת, אחרי שהבייסבול הישראלי עשה הופעת בכורה באירוע הספורט הגדול בעולם, אבל זו הייתה הופעה חד פעמית כי הענף יצא מהתוכנית האולימפית. ככל הנראה, נבחרת הכדורגל זו לא תהיה היחידה במשלחת הישראלית שתשחק עם כדור, משום שגם בכדורסל 3X3 ניתן להשיג את הקריטריון כי מי שיכולות להשתתף בטורניר הזה הן כל הנבחרות שלא העפילו לטורניר היוקרתי ב-5X5.

נבחרת הגברים של ישראל בכדורסל 3X3 (פיב"א)נבחרת הגברים של ישראל בכדורסל 3X3 (פיב"א)

זמן של מספרים: כמות הספורטאים והמדליות

כרגע, המשלחת למשחקים האולימפיים בפאריס מונה 30 ספורטאים: נבחרת ההתעמלות אמנותית שמונה חמש נציגות (אופיר שחם, הדר פרידמן, דיאנה סברצוב, שני בקנוב ורומי פריצקי), ארבעה מרתוניסטים (לונה סלפטר שתתחרה בנשים, לצד שלושה מרתוניסטים שייבחרו מבין מארו טפרי, גשאו איילה, גירמה אמרה ואיימרו עלמייה שעמדו בקריטריון), שלושה שחיינים (אנסטסיה גורבנקו שתתחרה ב200 מטר מעורב, תומר פרנקל שיתחרה ב-100 מטר פרפר וב-100 מטר חופשי, ודניס לוקטב שיתחרה ב-200 מטר חופשי) ונבחרת הכדורגל (שתמנה 18 שחקנים עד גיל 23 כאשר שלושה מהם יהיו חריגי גיל).

כ-85 עד 90 ספורטאים ישראלים צפויים להשתתף במשחקים האולימפיים בפאריס, כמות שקרובה לשיא של 90 הנציגים שהופיעו באולימפיאדת טוקיו. נבחרת הבייסבול שמנתה 24 שחקנים בחוץ אבל תהיה נבחרת כדורגל תביא את המסה הגדולה ביותר עם 18 שחקנים כאמור. כמו כן, צפויים להיכנס למשלחת כ-12 נציגים מהג’ודו, כ-16 מענפי השחייה, כ-10 מה אתלטיקה, כ-8 מההתעמלות וכ-6 מהשייט. היתר יגיעו מהענפים הקטנים יותר.

אשרם ומדליית הזהב האולימפית (רויטרס)אשרם ומדליית הזהב האולימפית (רויטרס)

באולימפיאדת טוקיו 2020 הושגו ארבע מדליות ונרשמו עוד 18 הופעות בגמרים. לפי ההערכות, גם באולימפיאדת פאריס 2024 ניתן להשיג כמות זהה. המשלחת הישראלית עשתה את קפיצת המדרגה ואפשר לשאוף להישגים דומים. עוד קשה לנתח את הסיכויים באמת, אבל בתרחיש הפסימי ניתן להשיג שתי מדליות אולימפיות ובתרחיש האופטימי ניתן לחגוג אפילו שש הופעות על הפודיומים.

בהתעמלות, הצפי הוא שהאלוף האולימפי ארטיום דולגופיאט יזכה לכל הפחות במדליה בגמר תרגיל הקרקע ונבחרת ההתעמלות האמנותית תתמודד על מדליה. בג’ודו, לפי ההערכות יש לפחות ג’ודאית אחת שמסוגלת לסיים על הפודיום. גם בגלישת רוח זה בהחלט אפשרי לאיים על הפודיום באתר השייט במארסיי. באתלטיקה ובשחייה יהיה קשה לראות את דגל ישראל עולה מעל פודיום, אבל אולי גם זה יקרה לראשונה אי פעם. בכל זאת, בשנים האחרונות הישראלים ניפצו כמה תקרות זכוכית.

תחקיר ההטרדות המיניות בספורטאיות

בואו להרוויח ממרוצי סוסים

אסור לפספס
נגןרד בול מציגים: "יום בחיי אוסקר גלוך"
רד בול מציגים: "יום בחיי אוסקר גלוך"
נגןרונאלדיניו דופק הופעה ב"הישרדות טורקיה"
רונאלדיניו דופק הופעה ב"הישרדות טורקיה"
נגןרק בת 15: אלופת הפריסטייל שברה שיא גינס
רק בת 15: אלופת הפריסטייל שברה שיא גינס
נגןהאם בסופ"ש נכבש השער המהיר בהיסטוריה?
האם בסופ"ש נכבש השער המהיר בהיסטוריה?
/* LAST / NEXT ROUNDs */